Raňajky a trochu pohybu: jednoduché a zdravé recepty a nápady


Raňajky sa často považujú za najdôležitejšie jedlo dňa. Mnohí z nás na ne však zabúdajú, pretože radšej vypnú budík a ešte si päť minút navyše pospia pod perinou.

Lenže to, že ranná rutina prebieha skôr v zhone ako v pokoji, ešte neznamená, že si nemôžete dať zdravé raňajky.

Spolu s Rennie ICE bez cukru sa pozrieme na výborné raňajky, ktoré sa dajú pripraviť za veľmi krátky čas a zvládnete si ich zobrať so sebou aj pri dobiehaní na autobus.

Ovocné a zeleninové nápoje smoothie

Ak sledujete internet, televíziu alebo ste v kontakte so svojimi priateľmi, iste vám neuniklo, že v súčasnosti sú veľmi obľúbené nápoje smoothie.

Ak si ich pripravíte na začiatku dňa alebo dokonca ešte večer a odložíte do chladničky, môžete svoj deň začať zdravo aj cestou do práce.

Ak vás trápi pálenie záhy alebo prekyslenie žalúdka, skúste do svojich nápojov nedávať kyselinotvorné ovocie, ako sú napríklad pomaranče alebo citróny, a zamerať sa skôr na zásadotvornejšie prísady, napríklad na zeleninu, vrátane brokolice a zeleru, a ovocie, napríklad banány.

A čo chuť? Neexistujú žiadne pravidlá, preto experimentujte, kým nenájdete niečo, čo vám bude absolútne vyhovovať! Nájdu sa samozrejme určité stálice, napríklad jahody a banán alebo jablko a mango, ale ľudia sa už neboja používať ani zeleninu, napríklad kapustu a špenát. Sú totiž veľmi výživné.

Ak máte radi zelené nápoje smoothie, skúste zeleninu po pár týždňoch obmieňať. Nápoje smoothie vás vďaka tomu neomrzia a máte záruku, že vždy ochutnáte niečo nové a senzačné.

Žena sa pozerá na svoje hodinky a premýšľa, ako dlho trvá pálenie záhy.

Raňajkový nanuk

Počkať! Nikam nechoďte! Domáce nanuky predstavujú zdravý a osviežujúci spôsob, ako naštartovať nový deň.

Stačí si zaobstarať nanukovú formu, naplniť ju bio jogurtom a troškou ovocia a celé to šupnúť do mrazničky. Hračka!

A ráno máte dokonalú pochúťku na cestu.

Hrianka s arašidovým maslom

Jednoduchšie jedlá, ako je žemľa alebo hrianka s arašidovým maslom, už asi nenájdete – a navyše ide o výborný začiatok nového dňa.

Pripravte si ju ešte večer, zabaľte do potravinovej fólie a nechajte cez noc v chladničke. Môžete ju zjesť cestou do práce, prípadne si ju nechať na pracovisku a naštartovať deň chutnou dávkou proteínov.

Vaječné muffiny

Vaječné muffiny sú v podstate také menšie omelety, ktoré si môžete pripraviť dopredu. Navyše sa dajú jesť teplé aj studené.

Pripravte si tradičnú zmes na omeletu, pridajte zdravú náplň podľa vlastnej chuti (napr. bobuľové plody, špenát, mandle atď.) a vo forme na muffiny ňou rovnomerne naplňte jednotlivé miesta. Pečte v rúre asi 15 minút na 200 °C, alebo kým nebudú na dotyk pevné. Nechajte ich vychladnúť a potom dajte do chladničky.

Inšpirácie je všade dostatok, tak sa nenechajte spútavať konvenciami „tradičných“ raňajkových jedál. Experimentujte a skúšajte, čo vám vyhovuje najviac. Jedine tak budete mať zaručene dobrý štart do nového dňa.

Ťažkosti

Zistite, aké jedlo u vás spôsobuje reflux žalúdočných kyselín, a vyhýbajte sa mu.

Pálenie záhy

Pálenie záhy (tzv. pyróza) je pocit pálenia vychádzajúci z hrude smerom nahor do hrdla.

Človek reagujúci na pálenie záhy spôsobené refluxom žalúdočnej šťavy

Reflux žalúdočnej šťavy: Príčiny a prejavy

Reflux žalúdočnej šťavy je spätný tok kyslého obsahu žalúdka do ezofágu (pažeráka), čo môže vyvolať pálenie záhy.

Pri jedle sa snažte vyhýbať jedlu, ktoré spôsobuje pálenie záhy

Prekyslenie žalúdka

Tráviace ťažkosti spojené s prekyslením žalúdka (aj žalúdočná dyspepsia) sa prejavujú bolesťou žalúdka či nevoľnosťou, často po jedle. Môžu zasiahnuť kedykoľvek, ale najčastejšie k tomu dochádza krátko po jedle.

Tehotná žena v červených šatách si drží bruško

Pálenie záhy v tehotenstve

Pálenie záhy počas tehotenstva je veľmi bežné, obzvlášť v treťom trimestri, keď pyrózou (pálením záhy) trpia až 2/3 tehotných žien.