Reflux žalúdočnej šťavy: príčiny a prejavy

Čo je
reflux žalúdočnej šťavy?

Ak trpíte neustálym refluxom žalúdočnej šťavy, mali by ste sa vyhýbať pikantným jedlám, ktoré reflux spôsobujú.

Reflux žalúdočnej šťavy je spätný tok kyslého obsahu žalúdka do ezofágu (pažeráka), čo môže vyvolať pálenie záhy. Uvedené termíny sa často zamieňajú, reflux žalúdočnej šťavy je však mechanizmus, ktorým sa vracia späť do pažeráka (niekedy úst) časť žalúdočného obsahu, a pálenie záhy je nepríjemný pocit, ktorým sa reflux prejavuje.

Ak trpíte častým refluxom žalúdočnej šťavy, tak možno trpíte ochorením nazývaným refluxná choroba pažeráka. Refluxná choroba pažeráka a ezofageálny reflux (GERD) je jedno a to isté. Môže to znieť desivo, ale vo väčšine prípadov nie je GERD závažným ochorením a denne ho zažíva jeden z desiatich jedincov. Dlhodobé problémy však môžu viesť k poškodeniu sliznice pažeráka, takže ak máte akékoľvek obavy, navštívte svojho lekára alebo lekárnika.

Aké sú
prejavy refluxu žalúdočnej šťavy?

Ikona osoby trpiacej symptómami pálenia záhy: pocitom pálenia na hrudi a v krku

Reflux žalúdočnej šťavy sa nemusí prejavovať bolestivo, ale môže spôsobovať nasledujúce ťažkosti:

  • pocit pálenia alebo horúčavy v hrudi alebo v hrdle, zvyčajne po jedle
  • pálivá, kyslá, horkastá či slaná tekutina v zadnej časti hrdla a ťažkosti pri prehĺtaní
  • tlak za hrudnou kosťou
  • pocit plnosti
  • grganie
  • pocit na vracanie / vracanie (žalúdočná nevoľnosť)
  • kŕče brucha
  • zápach z úst
  • čkanie

Čo je
príčinou refluxu žalúdočnej šťavy?

Pozrite sa, ktoré jedlá spôsobujú pálenie záhy a skúste sa im vyhýbať.

Na rozhraní pažeráka a žalúdka sa nachádza tzv. pažerákový zvierač. Ten sa otvára pri prechode hltu jedla z pažeráka do žalúdka. Pri neúplnom zavretí alebo prílišnom uvoľnení zvierača môže dôjsť k návratu žalúdočnej šťavy späť do pažeráka.

K refluxu žalúdočnej šťavy bežne dochádza pri konzumácii niektorých druhov potravín. Vyprážané alebo mastné jedlá, tučné mäso a mliečne produkty z plnotučného mlieka môžu byť príčinou uvoľnenia zvierača. Kofeínové nápoje, káva, alkohol a pikantné jedlá môžu zase zvyšovať produkciu žalúdočnej šťavy. Medzi najbežnejšie spúšťače refluxu žalúdočnej šťavy patria konzumácia veľkých porcií, spánok hneď po jedle alebo konzumácia tesne pred spaním.

Pravdepodobnosť refluxu zvyšuje aj nadváha, pretože zvýšený tlak pôsobiaci na žalúdok môže spôsobovať otvorenie zvierača.

Reflux žalúdočných štiav sa zhoršuje aj pôsobením stresu.

K refluxu žalúdočnej šťavy dochádza aj v dôsledku oslabenia žalúdočného zvierača alebo pri nadmernej produkcii žalúdočnej šťavy a nedostatku ochranného hlienu na žalúdočnej sliznici. Existuje aj tzv. hiátová hernia. Pri nej sa medzerou v bránici môžu časti žalúdka pretlačiť do hrudnej dutiny, čím sa zvyšuje riziko refluxu.

K refluxu môže dochádzať aj pri užívaní niektorých liekov.

Trápi vás reflux žalúdočnej šťavy? Prečítajte si niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu prejavy refluxu zmierniť.

Liečba rexluxu
žalúdočnej šťavy >