Pálenie záhy: príčiny a dôsledky

Čo je 
pálenie záhy?

Práca na notebooku alebo mobilnom telefóne s kávou

Pálenie záhy môže trvať aj niekoľko hodín a dochádza k nemu najčastejšie po jedle alebo v spánku. Práve poloha poležiačky pálenie záhy často zhoršuje, preto sa niektorí ľudia často ani nevyspia.

Pálenie záhy patrí medzi jeden z najčastejších symptómov tzv. gastroezofageálnej refluxnej choroby (GERD). Aj keď to môže znieť až desivo, ezofageálny reflux zažíva bežne každý z nás. Samotná choroba GERD zvyčajne nie je závažné ochorenie, dlhodobé problémy však môžu viesť k trvalému poškodeniu sliznice pažeráka. Preto pri pretrvávajúcich ťažkostiach navštívte svojho lekára alebo sa poraďte s lekárnikom.

Následkom hormonálnych a fyzických zmien sa pálenie záhy veľmi často objavuje aj v tehotenstve. Viac informácií o možnostiach užívania Rennie ICE bez cukru v tehotenstve nájdete v časti venovanej páleniu záhy v tehotenstve.

Ako vnímame
pálenie záhy?

Ikona osoby trpiacej symptómami pálenia záhy: pocitom pálenia na hrudi a v krku

Pálenie záhy sa dá opísať rôzne:

  • Pocit pálenia v hrudi alebo v hrdle po jedle
  • Pálivá, kyslá, horkastá či slaná tekutina v zadnej časti hrdla a ťažkosti pri prehĺtaní
  • Tlak za hrudnou kosťou
  • Pocit plnosti žalúdka
  • Grganie
  • Pocit na vracanie

Čo spôsobuje
pálenie záhy?

Pálivé čili papričky posiate kvapkami vody

Pálenie záhy je veľmi bežné, vo väčšine prípadov býva spôsobené návratom  kyslej žalúdočnej šťavy v dôsledku prílišného uvoľnenia dolného pažerákového zvierača. Tento zvierač sa nachádza na rozhraní pažeráka a žalúdka a normálne sa otvára len na veľmi krátky okamih, aby do žalúdka prepustil prehltnutý kúsok jedla.

Niektoré jedlá môžu riziko pálenia záhy z rôznych dôvodov zvyšovať. Vyprážané alebo mastné jedlá, tučné mäso a plnotučné mliečne výrobky môžu spôsobiť uvoľnenie pažerákového zvierača. Kofeínové nápoje, káva, alkohol a pikantné jedlá môžu zase stimulovať produkciu zvýšeného množstva žalúdočnej šťavy a takisto zvyšovať pravdepodobnosť pálenia záhy.

Niektorí ľudia pociťujú pálenie záhy vtedy, keď sú v strese.

Riziko pálenia záhy ďalej zvyšuje obezita, ktorej následkom je na žalúdok vyvíjaný nadmerný tlak. Ten môže po jedle spôsobiť otvorenie pažerákového zvierača. Podobne môže prekážať aj príliš tesný odev alebo opasok.

Pálí vás záha? Prečítajte si niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pálenie záhy zmierniť.

Liečba pálenia záhy >