Existuje rozdiel medzi pažerákovým refluxom a prekyslením žalúdka?

Termíny reflux žalúdočnej šťavy a prekyslenie žalúdka sa pomerne často zamieňajú bez toho, aby ľudia vedeli, aký je medzi nimi rozdiel.

Ale v skutočnosti je medzi nimi hneď niekoľko rozdielov, pretože prekyslenie žalúdka nie je, ako sa mnohí domnievajú, len slabšou formou refluxu žalúdočnej šťavy.

S Rennie ICE bez cukru sme sa na tieto dva problémy dôkladne pozreli a zostavili sme túto príručku, ktorá vám vysvetlí všetky rozdiely.

Reflux
žalúdočnej šťavy

Jedlá, ktoré spôsobujú prekyslenie žalúdka

Pažerákový reflux je úplne bežný a v rôznom rozsahu postihuje veľké množstvo ľudí.

Hrdlo a pažerák sú pri ňom zaplavené kyslou šťavou produkovanou žalúdkom, čo sa prejavuje pocitom pálenia.

Príznaky refluxu žalúdočnej šťavy možno štandardne zmierniť napríklad produktami, ako je Rennie ICE bez cukru, ktoré dokážu kyselinu v žalúdku neutralizovať.

Ak pocit bolesti pretrváva, mali by ste sa obrátiť na svojho lekára.

Ale dôvodom toho, prečo si mnoho ľudí pletie pažerákový reflux s prekyslením žalúdka, je fakt, že reflux je dôsledkom prekyslenia a nie samostatné ochorenie. Žalúdočné ťažkosti spojené s prekyslením žalúdka sa prejavujú oveľa väčším množstvom symptómov ako len refluxom žalúdočnej šťavy.

Prekyslenie žalúdka

Prekyslenie žalúdka je nepríjemný pocit alebo bolesť v hornej oblasti brucha, ktorý je väčšinou spojený s prejedaním, ale môže ho vyvolávať aj stres, tehotenstvo, fajčenie alebo požívanie alkoholu.

Prvým príznakom prekyslenia žalúdka býva často pocit nadúvania po jedle. Ochorenie môže byť ďalej sprevádzané žalúdočnou nevoľnosťou a častým grganím, v niektorých prípadoch aj vracaním.

Môže sa objaviť kedykoľvek, ale najčastejšie to býva krátko po jedle.

A práve tento pocit pálenia vedie ľudí najčastejšie k presvedčeniu, že reflux žalúdočnej šťavy a prekyslenie žalúdka sú dve rôzne ochorenia. Lenže reflux je dôsledkom prekyslenia.

Ak trpíte prekyslením žalúdka (a teda aj refluxom žalúdočnej šťavy!), tablety Rennie ICE bez cukru vám dokážu priniesť rýchlu úľavu od nepríjemných pocitov. Rennie ICE – na symptomatickú liečbu pálenia záhy, kyslej regurgitácie a ďalších ťažkostí súvisiacich s prekyslením žalúdka.

Rennie ICE bez cukru pomáha neutralizovať nadbytok žalúdočnej kyseliny, ktorú v rámci zmierňovania nepríjemných pocitov premieňa na vodu a ďalšie prirodzené látky.

Ak v záujme boja s prekyslením žalúdka začnete viesť zdravý životný štýl a jesť vyváženú stravu, zvýši sa šanca, že sa týmito problémami nebudete musieť vôbec zaoberať.

Ak symptómy pretrvávajú alebo začnú byť pravidelnejšie, obráťte sa na svojho lekára, ktorý vám odporučí vhodnejšie riešenie.

Ťažkosti

Zistite, aké jedlo u vás spôsobuje reflux žalúdočných kyselín, a vyhýbajte sa mu.

Pálenie záhy

Pálenie záhy (tzv. pyróza) je pocit pálenia vychádzajúci z hrude smerom nahor do hrdla.

Človek reagujúci na pálenie záhy spôsobené refluxom žalúdočnej šťavy

Reflux žalúdočnej šťavy: Príčiny a prejavy

Reflux žalúdočnej šťavy je spätný tok kyslého obsahu žalúdka do ezofágu (pažeráka), čo môže vyvolať pálenie záhy.

Pri jedle sa snažte vyhýbať jedlu, ktoré spôsobuje pálenie záhy

Prekyslenie žalúdka

Tráviace ťažkosti spojené s prekyslením žalúdka (aj žalúdočná dyspepsia) sa prejavujú bolesťou žalúdka či nevoľnosťou, často po jedle. Môžu zasiahnuť kedykoľvek, ale najčastejšie k tomu dochádza krátko po jedle.

Tehotná žena v červených šatách si drží bruško

Pálenie záhy v tehotenstve

Pálenie záhy počas tehotenstva je veľmi bežné, obzvlášť v treťom trimestri, keď pyrózou (pálením záhy) trpia až 2/3 tehotných žien.