Jednoduché raňajky v
období tehotenstva

Pálenie záhy a reflux žalúdočnej šťavy bývajú u tehotných žien veľmi bežné. Je to dané hormonálnymi zmenami a tým, že na žalúdok tlačí maternica, čím dochádza k vytlačovaniu žalúdočnej šťavy do pažeráka a následnému páleniu záhy.

Našťastie možno tablety Rennie ICE bez cukru užívať aj v tehotenstve a tieto prejavy zmierňovať.

Od prejavov si ale môžete pomôcť aj inak.

V zásade platí, že je dobré vyhýbať sa kyselinotvorným potravinám, akými sú citrusové plody a šťavy alebo káva. Medzi ostatné potenciálne strašiaky patria tučné alebo pikantné jedlá ako napríklad kari.

Ďalším empirickým pravidlom je zmenšenie porcií a pomalá konzumácia, pretože pálenie záhy vzniká veľmi často práve pri prejedaní. Ak to nepôjde inak a budete mať stále hlad, vždy si môžete pridať, ale pravdepodobne prídete na to, že pomalá konzumácia menších porcií povedie k úplne rovnakému nasýteniu.

Pri rýchlej konzumácii hrozí prejedenie z dôvodu, že telo nestíha dať mozgu signál, že už je plné.

Nižšie nájdete niekoľko jednoduchých tipov na raňajky, ktoré vás v tehotenstve dokonale zasýtia.

Pečené zemiaky

Príprava horúcich pečených zemiakov je jednoduchá a navyše sú chutné.

Namiesto masla skúste pridať nízkotučný jogurt alebo napríklad tvaroh a navrch dajte trochu petržlenu.

Zemiaky obsahujú vlákninu, ktorá pôsobí blahodarne na zažívanie.

Avokádo a knäckebroty

O knäckebrotoch sa hovorí, že sú chuťovo mdlé, ale ak na ne dáte trochu rozpučeného avokáda, dostanete chutné a výživné raňajky, ktoré sú plné tých „dobrých“ mononenasýtených mastných kyselín. Avokádo má navyše vysoký obsah draslíka a ten pomáha pri svalových kŕčoch, ktoré bývajú v tehotenstve pomerne bežné.

Celozrnné sušienky alebo knäckebroty s nízkym obsahom soli obsahujú množstvo vlákniny a s avokádom chutia naozaj výborne.

Vajíčko a muffin

Kombinácia vajíčka a anglického muffinu síce neznie ako tie najzdravšie raňajky, ale verte, že sú!

Vaječný žĺtok obsahuje vitamín D, ktorý sa podieľa na vstrebávaní vápnika a napomáha zdravému rastu kostí a zubov vášho dieťatka. Navyše obsahuje cholín, ktorý napomáha vývoju jeho mozgu a nervového systému. Je jedno, či si urobíte miešané vajíčka alebo ich uvaríte. Obe možnosti sú v poriadku. Ale nezabúdajte, že vajíčko by malo byť spravené tak, aby boli žĺtok aj bielok tuhé a zabránilo sa potenciálnemu prenosu salmonely.

Anglické muffiny sú navyše plné proteínov a vlákniny a majú nízky obsah nasýtených mastných kyselín, čo z nich robí ideálne raňajky.

Cereálie, mlieko a bobuľové plody

Cereálie môžu poslúžiť ako raňajky s nízkym obsahom tuku a cukru a ich výživové hodnoty sa dajú navyše podporiť prídavkom mlieka a bobuľových plodov, prípadne sekaných jabĺčok. Černice, maliny a čučoriedky obsahujú vitamín C, draslík, kyselinu listovú a vlákninu, zatiaľ čo jablká obsahujú množstvo vlákniny.

Snažte sa nejesť cereálie s pridaným cukrom, pretože v tomto prípade sa všetky zdravotné prínosy jedla takmer anulujú.

Tehotné ženy by mali obmedziť užívanie Rennie ICE bez cukru na jeden týždeň pri dodržaní maximálneho denného odporúčaného dávkovania a vyvarovať sa súčasného zvýšeného príjmu mlieka a mliečnych výrobkov.

Domáce lieky proti páleniu záhy v tehotenstve: konzumácia obilnín

Ťažkosti

Zistite, aké jedlo u vás spôsobuje reflux žalúdočných kyselín, a vyhýbajte sa mu.

Pálenie záhy

Pálenie záhy (tzv. pyróza) je pocit pálenia vychádzajúci z hrude smerom nahor do hrdla.

Človek reagujúci na pálenie záhy spôsobené refluxom žalúdočnej šťavy

Reflux žalúdočnej šťavy: Príčiny a prejavy

Reflux žalúdočnej šťavy je spätný tok kyslého obsahu žalúdka do ezofágu (pažeráka), čo môže vyvolať pálenie záhy.

Pri jedle sa snažte vyhýbať jedlu, ktoré spôsobuje pálenie záhy

Prekyslenie žalúdka

Tráviace ťažkosti spojené s prekyslením žalúdka (aj žalúdočná dyspepsia) sa prejavujú bolesťou žalúdka či nevoľnosťou, často po jedle. Môžu zasiahnuť kedykoľvek, ale najčastejšie k tomu dochádza krátko po jedle.

Tehotná žena v červených šatách si drží bruško

Pálenie záhy v tehotenstve

Pálenie záhy počas tehotenstva je veľmi bežné, obzvlášť v treťom trimestri, keď pyrózou (pálením záhy) trpia až 2/3 tehotných žien.